Pangong Tso – Perła Indyjskich Himalajów

Indie to nie tylko przepełnione ludźmi miasta, święte krowy i wszechobecny gorąc. Spora część tego subkontynentu położona jest w górach i to nie byle jakich, bo mowa tu o indyjskiej części Himalajów. Po dwóch tygodniach, spędzonych w upale największych miast Rajastanu, wyjazd na północ kraju dał nam prawdziwe wytchnienie. Przyjemne temperatury, na ulicach jaki zamiast krów, a na każdym kroku buddyjscy mnisi i tysiące kolorowych modlitewnych proporczyków. Tak właśnie wygląda Leh – stolica i największe miasto tego rejonu.

Oprócz wysokich ośnieżonych szczytów ten rejon może się pochwalić jeszcze jednym przepięknym miejscem. Jest nim jezioro Pangong – prawdziwa perełka indyjskiej części Himalajów.

Pangong Tso to miejsce niezwykłe – górskie jezioro, położone na wysokości około 4300m n.p.m., na granicy Indii i Chin.

Na miejsce dojeżdżaliśmy z Leh , pokonując około 200-kilometrową górską drogę. Nie była to zdecydowanie droga szybkiego ruchu, ponieważ dotarcie na miejsce zajęło nam około pięciu godzin. Nie mieliśmy jednak na co narzekać, ponieważ prowadziła przez kilka niesamowitych miejsc, jak na przykład przełęcz Chang La (5360 m n.p.m.), która jest drugą co do wysokości drogową przełęczą na świecie.

Jeśli nie planuje się noclegu w okolicy jeziora, trzeba się tam wybrać bardzo wcześnie rano, ponieważ codziennie, już koło południa droga dojazdowa jest odcinana przez wzbierające potoki, spływające z okolicznych lodowców, ogrzanych promieniami słonecznymi.

Samo jezioro, z turkusową wodą, otoczone wysokimi, skalistymi szczytami i cynamonowymi wzgórzami robi niesamowite wrażenie. Zdecydowanie jest to jedno z piękniejszych miejsc, jakie do tej pory miałem okazję zobaczyć.

Warto pamiętać o tym, że Indie są naprawdę różnorodnym krajem, pełnym kontrastów. Możemy tu zrobić naprawdę wiele rzeczy od safari na wielbłądach, przez odwiedziny w Taj Mahal a na himalajskich trekingach i raftingu na lodowcowych rzekach kończąc. Mimo, że od mojego pobytu w tym kraju minęło już prawie 9 lat, ciągle widzę przed oczami himalajskie obrazy, które wryły mi się w pamięć na dobre.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Pangong Tso – Perła Indyjskich Himalajów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.