Himalaje – droga Manali – Leh

Cześć!
Czas na kolejny górski post, tym razem już zamykający serię himalajską.
Chciałem Wam pokazać kilka zdjęć z 2-dniowej drogi, którą pokonaliśmy, aby dostać się do Leh, które opisywałem kilka postów wcześniej.

Muszę przyznać, że była to chyba najbardziej spektakularna podróż drogowa, jaką miałem przyjemność odbyć. Kręta, górzysta i wąska droga ma około 480 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje mniej więcej dwa dni, co wiąże się z koniecznością noclegu na wysokościach. W naszym wypadku nocować przyszło nam na około 4000 m n.p.n w parcianych namiotach. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, gdzie mieliśmy spać i wysiedliśmy z autobusu wszyscy stanęliśmy jak wryci. Nigdy nie spodziewałem się, że na niebie może być aż tyle gwiazd. Każdy z nas stał tak dobre kilka minut z głową odchyloną w górę i gapił się bez słowa w niebo.

Po, oględnie mówiąc, chłodnej nocy przyszedł ciężki poranek. Każdego z nas złapały lekkie objawy choroby wysokościowej – zawroty głowy, ścisk w żołądku i potężne wręcz zmęczenie – wystarczyło dosłownie kilka kroków, żeby dostać zadyszki. Taka wysokość, bez aklimatyzacji, zdecydowanie robi swoje.

Całą drogę siedzieliśmy przylepieni do okien i podziwiali widoki. Niekiedy naszą uwagę zwracały wraki ciężarówek w kilkusetmetrowych przepaściach. Droga, ze względu na swoją niezbyt imponującą szerokość, otwarta jest zawsze tylko w jednym kierunku – w konkretnych okresach można jechać do Leh a w innych, wracać do Manali. Należy też pamiętać, że można się nią poruszać, tylko w okresie od czerwca do października, z pozostałych miesiącach jest absolutnie zasypana śniegiem i nieprzejezdna.

Jeśli kiedykolwiek będziecie z Indiach i będziecie chcieli się dostać do Leh, nie idźcie na łatwiznę i nie lećcie samolotem. Ta droga jest zdecydowanie warta, żeby poświęcić jej trochę czasu i zrezygnować z komfortowej podróży samolotem!

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.